از بین تمام مواردی که شما برای ارزیابی سلامتی خود به آنها می پردازید، مطمئنا فشار خون در ردیف مهمترین آنها است. فشار خون بالا نه تنها شما را در معرض حمله قلبی یا سکته مغزی قرار می دهد، بلکه ممکن است موجب آسیب به سایر اعضا و ارگان های بدن شود. از جمله:

 • بیماری کلیوی
 • آسیب به چشم
 • آمبولی ریه
 • آسیب به شریان ها

چرا به خرید دستگاه فشارسنج خانگی نیاز داریم؟

برای برخی از مبتلایان به بیماری فشارخون، ممکن است چک کردن فشار خون به طور متناوب در مطب پزشک کافی نباشد، بنابراین سرمایه گذاری بر روی یک دستگاه فشارسنج ساده و ارزان قیمت در اغلب موارد منطقی است.

استفاده از دستگاه فشارخون در خانه به شما و پزشکتان کمک میکند دریابید که آیا داروهای مصرفی موثر بوده یا خیر و درباره نحوه ادامه درمان، تغییرداروها و یا تغییر دوز داروهای قبلی تصمیم گیری کنید.

طیف گسترده ای از دستگاه های فشارسنج خانگی در دسترس است ، اما مهم است که مطمئن باشید دستگاهی که شما انتخاب می کنید دقیق و مناسب برای شماست.

در اینجا به بررسی چند نکته برای یک انتخاب مناسب، میپردازیم:

مقایسه فشارسنج دیجیتالی و عقربه ای

به طور کلی دو نوع دستگاه فشار سنج وجود دارد که هر دوی آنها بسیار قابل اعتماد و مناسب هستند.

 • فشارسنج آنالوگ
 • فشارسنج دیجیتال

اگر میپرسید کدام یک را برای اندازه گیری فشار خون باید انتخاب کنم، قطعاً این مقاله به شما کمک می کند. ما آنها را با هم مقایسه کرده ایم تا بتوانید انتخاب بهتری را برای خود تعیین کنید.

فشارسنج آنالوگ

انواع فشارسنج آنالوگ

 • فشارسنج جیوه ای
 • فشارسنج عقربه ای

فشارسنج های آنالوگ عمدتاً توسط پزشکان برای معاینه در کلینیک ها مورد استفاده قرار می گیرند. از میان این دو نوع فشار سنج، نوع عقربه ای آن کابرد بیشتری نسبت به فشارسنج جیوه ای آن دارد.

این نوع از فشار سنج ها  دارای یک کاف(کیسه هوا)، پمپ هوا، استتسکوپ(گوشی پزشکی) و یک گِیج فشار هستند.

فشار سنج های عقربه ای دقت نسبتا بالایی دارند. این دستگاه به شرطی که به صورت صحیح و یا توسط فردی ماهر مورد استفاده قرار گیرند فشارخون را با درصد خطای بسیار کمی نشان میدهند؛ در غیر این صورت حتی بستن کاف به شکل نادرست ممکن است باعث ایجاد خطا شود. با این وجود، این نوع دستگاه معمولا برای مصارف خانگی توصیه نمی شود.

فشارسنج عقربه ای

فشارسنج دیجیتال

بیشتر پزشکان استفاده از فشارسنج دیجیتال را برای اندازه گیری فشار خون در خانه توصیه می کنند زیرا استفاده از آن نیاز به دانش حرفه ای ندارد.

فشار سنج های دیجیتال کاملا اتوماتیک هستند. کار کردن با آن نسبتا راحت و بدون نیاز به استفاده از استتسکوپ و پمپ هوا است. در اغلب دستگاه ها با فشردن یک دکمه، کاف به طور اتوماتیک مملو از هوا می شود. صفحه نمایش دستگاه فشار خون سیستولیک و دیاستولیک شما را نشان می دهد سپس هوای درون آن تخلیه می شود.

در اکثر فشار سنج های دیجیتال برای استفاده مجدد لازم است حدود ۲ تا ۳ دقیقه صبر کنید و سپس فشار خون خود را اندازه گیری کنید.

توجه داشته باشید که حرکات زیاد بدن و یا ضربان قلب نامنظم دقت دستگاه را تحت تاثیر قرار میدهد. به طور کلی فشارسنج های دیجیتالی دقیق و قابل اعتماد هستند، اما هر از گاهی به کالیبراسیون مجدد نیاز دارند.

فشارسنج دیجیتال

کاف

در دستگاه های دیجیتال، بسته به نوع دستگاه، می توانید فشار خون خود را با قرار دادن کاف در اطراف بازو، مچ یا انگشت خود آزمایش کنید. فقط کافی است کاف را در جای مناسب قرار دهید، و با فشردن یک دکمه دستگاه به صورت خودکار فشار سیستولیک و دیاستولیک شما را در کمترین زمان دریافت می کند.

کاف فشار سنج عقربه ای توسط یک پمپ ازهوا پر می شود. با چرخاندن شیر پمپ درجهت عقربه های ساعت و فشردن پمپ به طور مداوم، کاف باد می شود. برای تخلیه هوای درون کاف لازم است شیر پمپ در خلاف جهت عقربه های ساعت چرخانده شود.

اندازه کاف

اندازه نامناسب کاف که دور بازوی شما بسته میشود موجب ایجاد اختلال در دقت و درستی نتیجه میشود. برای انتخاب کاف مناسب، دور بازوی خود را در نقطه ای مابین شانه و آرنج اندازه بگیرید.

 • اگر دور بازوی شما ۱۸-۲۲ سانتی متر باشد ، به یک کاف کوچک نیاز دارید.
 • برای اندازه ۲۲-۳۲ سانتی متر، از کاف متوسط استفاده کنید.
 • اگر اندازه دور بازو حدود ۳۲-۴۵ سانتی متر است، از یک کاف بزرگ ​​استفاده کنید.

توجه داشته باشید که کاف اکثر دستگاه ها از نوع متوسط است و در صورت نیاز به کاف کوچکتر یا بزرگتر باید آن را به صورت جداگانه تهیه کنید.

انتخاب دستگاه فشارسنج متناسب با بودجه

دستگاه های فشارسنج تنوع زیادی در قیمت دارند که معمولا به ویژگی های اضافه و متنوع آنها بستگی دارد. برخی از ویژگی های اضافی، مانند حافظه داخلی در دستگاه های دیجیتالی، می توانند مفید باشند اما ضرورتی ندارند.

راحتی استفاده

از این حیث دستگاه های دیجیتال به علت اتوماتیک بودن و رابط کاربری ساده، برتری دارند. استفاده از فشارسنج های آنالوگ برای سنجش فشارخون نیاز به مهارت بیشتری دارد و ممکن است کارکردن با آنها برایتان کمی دشوار باشد.

نمایش فشار خون

فشار سنج های دیجیتال دارای یک صفحه نمایش دیجیتال هستند که فشار سیستولیک و دیاستولیک را جدا از هم نشان میدهد. بعضی از آن ها صفحه نمایش با نور پس زمینه دارند که برای مشاهده نتایج در نور کم بسیار مناسب است.

فشارسنج های عقربه ای دارای یک گِیج فشارهستند که عقربه آن مقادیر مختلف را نشان میدهد. هنگام کار با این نوع دستگاه با شنیدن اولین صدای نبض، فشار سیستولیک به دست می آید و زمانی که صدای نبض ضعیف میشود یا صدایی شنیده نمیشود عددی که عقربه نشان میدهد فشار دیاستولیک است.

نگهداری

دستگاه های دیجیتال نیاز به یک منبع تغذیه دارند که میتواند باتری یا اداپتور برق باشد. تمیز کردن آنها آسان است و پس از مدتی نیاز به کالیبراسیون مجدد دارند که انجام آن زمان زیادی نمیبرد.

دستگاه های آنالوگ نیاز به منبع تغذیه ندارند و کالیبراسیون آن ها کمی زمان بر و دشوار است.

تفاوت فشارسنج دیجیتالی بازویی و مچی

فشار سنج های دیجیتالی انواع مختلفی دارند که به طور عمده به دو دسته تقسیم میشوند:

 • مچی
 • بازویی

اگر انتخاب شما برای خرید، یک فشارسنج دیجیتالی باشد ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که کدام نوع آن مناسب تر است. بازویی یا مچی؟

در این بخش به بررسی تفاوت فشارسنج بازویی و مچی میپردازیم.

از نکات مهمی که در بحث مقایسه این دو نوع فشارسنج مورد توجه است، راحتی استفاده از دستگاه است. در استفاده از فشارسنج بازویی لازم است آستین لباس را تا حد امکان بالا بزنید و یا اگر آستین به حدی تنگ است که به بازو فشار وارد میکند باید لباس را در آورد؛ همچنین کاف باید به شکل صحیح دور بازو بسته شود. فشارسنج مچی به راحتی روی مچ دست بسته می شود و در هر شرایطی میتوانید فشار خود را اندازه گیری کنید.

فشارسنج دیجیتالی مچی

در نتیجه ممکن است بسیاری از بیماران به دلیل سهولت استفاده، اندازه نسبتا کوچکتر و قابلیت حمل مناسب، جذب دستگاه فشارخون مچی شوند؛ با این حال باید در نظر داشت که این نوع دستگاه نسبت به نوع بازویی دقت کمتری دارد. دو دلیل اصلی آن در اینجا بیان شده است.

 • شریانهای مچ دست نسبت به بازو باریک تر و نزدیک تر به پوست هستند که منجر به بی ثباتی و بالاتر نشان دادن فشارخون می شود.
 • فشارسنج های مچی نسبت به موقعیت بدن بسیار حساس هستند و چون هنگام استفاده از آنها مچ دست باید کاملا در راستای قلب باشد احتمال وقوع خطا در نتیجه وجود دارد.

همان طور که گفته شد برای اندازه گیری دقیق فشارخون، فشارسنج باید در راستای قلب قرار بگیرد؛ فشارسنج های بازویی به طور طبیعی هم سطح با قلب قرار میگیرند، اما برای اینکه فشارسنج مچی در راستای قلب باشد باید مچ دست را رو به قلب بگیرید که این وضعیت ممکن است برای برخی، از جمله افراد سالخورده کمی دشوار و خسته کننده باشد.

با در نظر گرفتن موارد فوق خوب است بدانید که انجمن قلب آمریکا نیز فشارسنج بازویی را توصیه کرده است.

فشارسنج دیجیتالی بازویی

کلام آخر

دستگاهی را انتخاب کنید که مطمئن هستید به شما کمک می کند. اگر به دستگاهی نیاز دارید که استفاده از آن آسان و دارای ویژگی های بیشتری باشد فشارسنج دیجیتال را انتخاب کنید و اگر به دنبال دستگاهی با دقت بالاتر هستید سراغ فشارسنج های عقربه ای بروید.